[email protected] +48 501 650 433

Jak dodać mapę Google na stronę www?

Dziś pokaże jak szybko dodać mapkę Google na stronie www tak by wyświetlała nazwę firmy i dokładny punkt z informacjami zawartymi w wizytówce Map Google zamiast pustego adresu. Posłużę się przykładem Szpitalu Praskiego. Załóżmy, że chcemy pokazać informacje o jego dokładnej lokalizacji.

Źle dodana mapa.

Możemy wpisać adres: aleja Solidarności 67, Praga, Warszawa i oczywiście otrzymamy mapkę z puntem jak poniżej. Jednak nie jest najlepsze rozwiązanie dla miejsca które chcemy wskazać czy np. naszego biznesu którego adres chcemy wskazać na naszej stronie, ponieważ takie zaznaczenie nie podaje szczegółowych informacji o nazwie naszego miejsca, stronie internetowej i ocenie. Jeśli ktoś zapisze wskazaną lokalizację do ulubionych (za pomocą gwiazdki), to zapisuje tylko adres, a nie to co się tam znajduje. Jest to szczególnie ważne w przypadku kilku firm pod jednym adresem.

mapka Google żle
Metoda polegająca na wpisaniu samego adresu nie pokazuje placówki/firmy którą chcemy wskazać.
zla-ramka
Mapka którą umieścimy na stronie wyglądać będzie tak – brak informacji o miejscu.

Jak dodać mapkę Google poprawnie?

Nic trudnego. Wystarczy, że wpiszemy nazwę miejsca którego szukamy. W przykładzie Szpitalu Praskiego wystarczy tylko „Szpital Praski”. I już dostajemy informację o nazwie placówki, jej stronie www, czy ocenach. O tak!

dobrze
Zwróć uwagę na szczegółowe informacje w lewym górnym rogu pod wyszukiwarką i czerwony wskaźnik na mapie – jest dokładnie w tym punkcie gdzie szukana placówka i widzimy pełną nazwę Szpitala.

Aby uzyskać kod HTML do umieszczenia mapki nic już nie klikamy na mapie. W prawym dolnym rogu znajduje się koło zębate w które należy kliknąć.

udostepnij

Klikamy na „Udostępnij lub umieść mapę” i wybieramy w nowym okienku „Umieść mapę”. Tutaj widzimy już jak wygląda nasza mapka z dokładnym znacznikiem. Możemy wybrać domyślne 3 rozmiary mapki do umieszczenia na stronie – mała, duża, średnia.

Jeśli chcemy wprowadzić własne wymiary to wystarczy zmienić parametry

width=”800 – 800 to nasza szerokość

height=”600 – 600 to nasza wysokość

Domyślnie wartości podane są w pixelach, ja stosuję czasem zapis procentowy.
Przykładowo width=”100%” height=”600″ pozwala mi zachować wysokosć 600 pixeli, oraz 100% szerokości strony, dzięki takim parametrom mapkę mam zawsze dopasowaną do szerokości przeglądarki i nie rozpycha się ona np przy małych ekranach telefonów czy tabletów.

dobra-ramka

 Jeśli macie jakieś pytania na temat dodawania mapy na stronie – zostawcie je w komentarzach.

Aktualizacja

Od teraz Mapy Google na komputerze wyświetlają tzw „hamburger menu” – trzy poziome kreski. Jest to rozwiązanie wykorzystywane w aplikacjach mobilnych i responsywnych stronach internetowych.

Hamburger menu w mapach google
Hamburger menu w mapach google
nowe menu w Mapach Google
Opcja Udostępnij lub umieść mapę znajduje się teraz po lewej stronie

Mieszkam w Warszawie i fotografuję eventy.Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie nowych ludzi. Uwielbiam też biegać, jeździć na rowerze, trenować w domowej siłowni z moją narzeczoną, a także jeść pizzę i hamburgery. Moją największą przygodą była podróż do Peru i Boliwii, gdzie spędziłem 3 tygodnie w zupełnie innym świecie. Mimo wszystko najlepiej wspominam podróż do Francji, gdzie w ciągu kilku dni również sporo się wydarzyło i zjadło…

Related Posts

4 Responses
 1. Czy w mapkach jest możliwość dodania kilku siedzib jednej firmy, np. w zależności od miasta? Czy też lepiej dla każdego miejsca utworzyć osobną mapkę – niektóre firmy tak robią.

  1. Witam,

   Na Mapach Google można udostępnić jedną lokalizację, a kilka punków można użyć do pokazania np. trasy przejazdu.

   Proponował bym dodać dla każdego lokalu osobną mapkę. Będzie to bardziej przejrzyste, ponieważ od razu będzie widać dokładną lokalizację i ulice w pobliżu.
   Można to zrobić np. w takiej formie:

   Kraków
   dane kontaktowe

   Warszawa
   dane kontaktowe

   1. Witam jeszcze raz,

    Problem stanowi wyświetlanie głównej lokalizacji firmy w wynikach wyszukiwania – mapka z mapką, nazwą firmy, danymi adresowymi i opiniami. Niestety przy wielu lokalizacjach Google nie może się zdecydować, którą wybrać i to nawet jeżeli dla jednej z nich jest zdecydowana większość opinii.

    Jakieś propozycje?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: